Etiket Arşivleri: suç duyurusu

TT, Vodafone, Türksat ve süperonline için Suç Duyurusu

Kategori:Duyurular

INETD, Blogspot.com yasağı konusunda TT, Vodafone ve Türksat hakkında suç duyurusunda bulundu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu 14.03.2011 tarih ve 2011/564 nolu kararında, daha önce Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesince 209.85.148.191, 209.85.229.191, 209.85.229.132, 209.85.149.132, 74.125.43.191, 74.125.43.132 nolu IP’lere getirilen erişim yasağının kararını kaldırarark, bu IP’lere yeniden erişim sağlanmasına karar verdi. Karar, o gün ve ertesi gün basında ve İnternet Haber sitelerinde kararın bir kısmının görüntüsü de verilerek yayınlanmıştır. İlgili kararda blogspot.com yanlışlıkla blogspoRt.com olarak yazılmıştı. Maalesef, UYAP’in varlığına rağmen kararın tebliği klasik yollardan yapılmış; Savcılık kararının uygulanması geçikmiştir.

Tespit edebildiğimiz kadarıyla,Türk Telekom, Vodefone ve Türksat (uydunet ve kablonet) kararda Blogspot’a ait IP’ler üzerinde yasağın kaldırılması yazıldığı, ve karardaki alan adı farklılığının aşikar olduğu halde, kararı uygulamamış, ve bu konuda ne mahkemeye, ne kamuoyuna, ne de müşterilerine bilgi verme gereğini duymamıştır. Kanımızca, iyiniyetden uzak ve sorumsuz, ticari ahlaka aykırı davranarak milyonlarca yurttaşımızın ve binlerce şirketin mağdur olmasına neden olmuşlardır. Daha sonra Süperonline’ında benzeri bir uygulamada oldugğu tespit edildi.

Bu nedenle bu servis sağlayıcıları için Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Daha sonra superonline içinde benzeri bit suç duyurusunda bulunduk.

suç duyurusu metni (TT, Vodafone, Türkstat)

savcılık yasağı kaldırma kararı

Savcılık düzeltme kararı

TT, Vodafone, Türksat ve süperonline için Suç Duyurusu yazısının devamı »

Digitürk – TT’ye Suç Duyurusu

Kategori:Duyurular

Digitürk-LigTV yayınlarını izinsiz yayınlayan siteleri engelleme kararı sırasında ligtv-izle.tv ye ait IP’nin Google Servisleri için kritik olan ghs.google.com’un IP’si ile karıştırılması nedeniyle Digiturk, LigTV, İstanbul basın savcılığı, 1. sulh ceza mahkmesi hakimi ve TT hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Detaylar için:
http://inetd.org.tr/yasak/

Digitürk – TT’ye Suç Duyurusu yazısının devamı »

TIB İçin Dava ve Suç Duyurusu

Kategori:Duyurular

INETD Google engellemeleri için İdari Mahkemede TIB’ın uygulmasına iptal ve yürütmeyi durdurma davası açtı ve Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Başvuru metinleri için:
http://inetd.org.tr/yasak/

TIB İçin Dava ve Suç Duyurusu yazısının devamı »