RSF Türkiye Sansür Raporu Yayınladı

RSF –  Reporters Sans Frontieres – Reporters Wihout Borders – Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü  http://rsf.org/ 12 martı bir kaç yıldır Dünya İnternet Sansürüne Savaş Günü olarak ilan ediyor; tüm dünyada etkinlikler yapılıyor. RSF ayrıca dünya  İnternet Sansürü Raporu yayınlıyor. İnternetin düşmanı ülkeleri  ve  Gözlem altındaki ülkeleri ilan ediyor. Bu ülkeler için ayrıca rapor yazıyor.  Daha doğrusu, rapor ülke raporlarına bir giriş, harita eklenerek oluşmuş durumda.  Etkinliklere http://march12.rsf.org/en  adresinden erişmek mümkün.

RSF her 3 kullanıcıdan birinin bir tür sansüre tabii olduğunu ve 60 kadar ülkenin çeşitli seviyelerde sansür uyguladığını ve yurttaşları rahatsız ettiğini belirti. Dünyada 119 kişinin görüşlerini internet üzeriden açıkladığı için hapiste olduğunu açıkladı.

Her yıl verilen NETIZEN ödülünü ise Tunus’da ayaklanma sırasında önemli rol oynayan Nawaat.org’un kurucularına verildi. Nawaat blogculara yer sağlamanın yanında örgütlenme, eğitim  çabalarında bulunan, kritik bir web olmuştur.

RFS, Burma, Çin, Küba, İran, Kuzey Kore,  Suudi Arabistan, Suriye, Türkmenistan, Özbekistan ve Vietnam’i <strong>”İnternet Düşmanları” </strong> ilan etmiştir.  <strong>Gözlem Altındaki Ülkeler</strong> ise Avustralya, Bahreyn, Beyaz Rusya, Mısır, Eritre, Fransa, Libya, Malezya, Rusya, Güney Kore,  Sri Lanka, Tayland, Tunus, Türkiye, Birleşik Arab Emirlikleri ve Venuzella’dir. Toplamda 10 ülke İnternet Düşmanı, 16 ülke de aday konumundadır.

RFS ayrıca  dünya basın özgürlüğü indeksini yayınlıyor. Türkiye 2010’da 178 ülke arasında 49.25 puanla 138. oldu. Finalndiya 0 puanla 1., eritre ise 105 puanla 178. durumda. 2009 da ise 38.25 ile 123. sırada idi. 2008 de ise 22,75 ile 103 sirada idi. 2007 ise 169 ülke arasında 31,25 puan ile 101.inci sırada idi.

http://march12.rsf.org/en  adresiden tüm raporu indirmek mümkün. Türkiye raporunu webten http://en.rsf.org/surveillance-turkey,39758.html adresinde okumak mümkün. Türkçe çevirisini ise A. Yıldıırm tarafından yapılmış ve
http://yenimedya.wordpress.com/2011/03/15/sinir-tanimiyan-gazeteciler-2011-raporundanturkiye-gozetim-altinda/
adresinden okunabilir. Bu dokümanları ve bloggerlar için savunma amaçlı ingilizce bir el kitabını
http://akgul.bilkent.edu.tr/RSF/ adresinde bulabilirsiniz

Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Doldurulması zorunlu alanlar yıldız (*) ile belirtilmiştir.